Turecké slunění

Klimatické poměry

Turecko je rozlehlá a pestrá země, jako stvořená k odpočinku a relaxaci. O tom nemají turisté, mířící právě do Turecka na dovolenou, pochyb. A to ne jen svou geografickou rozlohou a bohatou kulturou a historií. Díky své rozloze je zajímavé i z pohledu podnebí, která na území Turecka panují.

Rozdílné regiony

Jen asi pouhá třicetina Turecka se nachází na evropském kontinentu. Zbylých 97% jeho území už se nachází v Asii. Není se tedy co divit, že ve vztahu k velkému území budou mezi jednotlivými tureckými oblastmi značné teplotní rozdíly. V Turecku obecně tu platí, že co oblast, to úplně jiné klima.

Kdy do Turecka?

Každým rokem získává Turecko, coby destinace pro dovolenou u moře, na oblibě. A množství turistů, přijíždějících do tureckých letovisek na dovolenou, permanentně roste. Které období je tedy pro návštěvu nebo letní dovolenou u moře v Turecku nejvhodnější?

Horká léta

Protože Turecko geograficky patří do subtropického pásma, je třeba myslet na to, že v průběhu léta tady panují teploty opravdu téměř tropické. Slunce se tu v letních měsících jen málokdy schová za mraky a srážky jsou tu zcela výjimečné. Sezóna dovolených začíná v Turecku již začátkem jara. Zdejší pláže jsou intenzivně využívané po celé léto a turisté si tu užívají teplého počasí, vhodného ke koupání v moři, až do poloviny měsíce října.

Západní část

Pláže v západní části Turecka, kam patří třeba letovisko Bodrum, omývá Egejské moře. A podle něj také dostalo pobřeží svůj název. Ve směru na sousední Řecko se turisté koupou na takzvané Egejské riviéře. Teploty se v západním Turecku začátkem května pohybují okolo 23° Celsia. V tomto času už je obvykle příjemné i koupání v moři, neboť teploty vody začíná stoupat. Léto a turistická sezóna tu ale obvykle končí o téměř měsíc dříve než v jižní části země, na Turecké riviéře.

Jih

Ačkoliv leží jižní břehy Středozemního moře v Turecku daleko více na jih než pobřeží moře Egejského, letní teploty vzduchu jsou tady velmi podobné jako na západním pobřeží. Oblast Turecké riviéry a její letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou asi nejnavštěvovanějšími letovisky v celém Turecku. Jejich velkou výhodou z hlediska turistiky je fakt, že i ke konci podzimu se tady ještě dá koupat v příjemně vyhřátém moři.

Pozor na slunce

V každém případě je však potřeba pamatovat na skutečnost, že slunce u moře v Turecku opaluje úplně jinak než slunce, na které jsme zvyklí z našich zeměpisných šířek. Při opalování na tureckých plážích je třeba pamatovat na kvalitní ochranu před silnými slunečními paprsky. To proto, aby se dovolená v Turecku neproměnila kvůli spálené pokožce z neopatrného opalování v noční můru hned na svém začátku. Na silný a intenzivní sluneční žár by si měla pokožka pomalu a postupně zvykat. Podobně jako při mnoha dalších činnostech, i při opalování ve Středomoří platí, že nic se nesmí přehánět.

Doporučený ochranný faktor

Na dovolenou do Turecka je třeba vždy s sebou přibalit, nebo alespoň na místě zakoupit, kvalitní opalovací krém s minimálním ochranným faktorem 15. Zejména uprostřed léta není doporučováno používat nižší! Ideální je ovšem faktor přes 20. A krém by měl samozřejmě mít UVA i UVB filtr. Pro děti a turisty s citlivou pokožkou se v Turecku dokonce doporučuje opalovací krém s faktorem 30.

Naturismus

Příznivci opalování bez plavek musí na dovolené v Turecku myslet na fakt, že pobývají v muslimské zemi. Neplatí tu sice přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si tento způsob opalování nechat spíše k hotelovému bazénu a neprovokovat místní obyvatele. Na veřejných plážích by návštěvníci Turecka měli ctít zvyklosti místních.