Kemer, Turecká riviéra

Letovisko Kemer

Z nenápadné vesničky Kemer v Turecku se během posledních let vyklubalo moderní letovisko pro letní dovolenou u moře. Kemer charakterizují v první řadě krásné přírodní scenérie, průzračně čisté Středozemní moře, dlouhé pláže a na pozadí všeho tyčící se pohoří Taurus. To se k nebi zvedá západně od města. Toto letovisko bývá mnohými turisty a znalci tureckého pobřeží považováno za jedno z nejkrásnějších středisek v Turecku vůbec. V Kemeru mohou jeho návštěvníci prožít úžasnou dovolenou. A to nejen během léta, ale i na jaře a taktéž na podzim.

Počasí v létě

V průběhu letní sezóny dovolených u moře bývá v regionu kolem Kemeru poměrně horko a teplo. Navíc se přidává i značná vzdušná vlhkost. Proto si tu mohou turisté na dovolené v době našich hlavních školních prázdnin někdy připadat jako v sauně. Z tohoto důvodu bývá pro jedince, kteří hůře snášejí takové podmínky, lepší cestovat do Kemeru buď před hlavní sezónou, nebo až po ní. Výběrem takového termínu se nejen vyhnou největším horkům, ale současně za pobyt obvykle zaplatí méně než v nejvyšší sezóně.

Národní park Olympos

Pobyt v Kemeru je v první řadě jednoznačně o moři, plážích a koupání. Pokud se však návštěvníci Kemeru, kteří tady tráví dovolenou, rozjedou na výlet a třeba i za poznáním do národního parku Olympos, mohou v něm zhlédnout minimálně dvě zajímavá místa. Prvním jsou ruiny starověkého města Olympos. V areálu určitě stojí za návštěvu hrobky, sarkofágy a basilikum. Druhou zajímavostí je pak stráň, zvaná Chimera. Tato atrakce je zapříčiněna přírodními úniky zemního plynu. Ten se dostává k zemskému povrchu z podzemních ložisek a následně se vznítí. Tato podívaná je velmi působivá především za soumraku.

Delfíni

Kemer se proslavil také největším počtem volně žijících delfínů, jejichž domovem jsou vody Středozemního moře. Za těmito atraktivními mořskými savci jsou přímo z Kemeru pořádány výpravy. Turisté tak s oblibou pravidelně vyplouvají na větších či menších lodích na lodní výlety, jejichž primární náplní je pozorování delfínů.

Vybavenost Kemeru

Při procházkách skrze městečko Kemer procházejí jeho návštěvníci okolo velkého počtu obchodů a obchůdků s nejrůznějšími upomínkovými předměty, restaurací a kaváren. V Kemeru jsou v létě v provozu i diskotéky, jejichž brány jsou pro zájemce o noční zábavu otevřeny až do brzkých ranních hodin. Nejrůznější párty a další zábavy se tady ve většině případů konají uprostřed léta pod širým nebem.

Pláže

Kontrast čisté vody podél pobřeží a pláží s bílým pískem v okolí Kemeru na jedné straně a hornaté krajiny směrem do vnitrozemí na straně druhé je ideální kombinací pro strávení takřka dokonalé dovolené u moře ve velmi příjemném prostředí. A tyto skvělé podmínky k odpočinku a relaxaci ještě významně podtrhuje skutečnost, že vzduch v okolí Kemeru navíc krásně voní po vavřínech.

Netradiční ubytování v Kemeru

Akčním jedinců nabízí turecký Kemer zajímavou možnost zpestření jejich dovolené. Tou je návštěva zdejší aktivní hippie komunity. Noc mohou turisté strávit buď ve stromových domcích, nebo v závěsné houpací síti. V podstatě jde o takové ne úplně klasické ubytování a přenocování. Pozor je ovšem třeba dát na vodní dýmky, protože ty zde bývají často plněné marihuanou.

Dovolenou v Kemeru nebo v jeho okolí tráví většina turistů na standardním leteckém zájezdu k moři. Méně využívanou možností, tak lze tuto krajinu poznat a objevovat, je však též z paluby lodi či dokonce v rámci itineráře jednoho ze zájezdů za poznáním této působivé části Turecka.