Letoviska Egejské riviéry

2 hlavní regiony

Turecko bývá z pohledu turistiky a možností, jak trávit dovolenou u moře, obvykle děleno na dva regiony. Těmi jsou Egejská riviéra v západní části Turecka a pak Turecká riviéra. Ta se rozkládá na jižním pobřeží Turecka. Zdejší pláže omývají průzračně čisté vody Středozemního moře. Region, náležející k Egejské riviéře, se rozkládá v jihozápadní části anatolské oblasti. Jen pro zajímavost: ve starověku nesl jméno Kárie. Toto pojmenování získal podle podle kmene, který tu v té době žil. Teprve daleko později se obecně vžil název Egejská riviéra. To kvůli moři, které její břehy ze západního směru omývá.

Zajímavé místo

Egejská riviéra je velice rozmanitým krajem. Je též plná protikladů. Mnozí z turistů, kteří mají osobní zkušenosti s dovolenou jak na Egejské, tak také na Turecké riviéře, často tvrdí, že ta Egejská je zkrátka zajímavější než její populárnější sestra na jihu Turecka. Místní lidé jsou k turistům na dovolené slušní a velice ochotní. Region Egejské riviéry je vedle milovníků plážového lenošení a odpočinku vhodný i pro milovníky nejrůznějších plážových sportů a vodních aktivit. Líbit se na Egejské riviéře bude i milovníkům a obdivovatelům dávné historie.

Symbol západního Turecka

Za symbol Egejské riviéry je často považována jedna z nejpopulárnějších pláží nejen v oblasti Středomoří, ale dokonce na světě. Nese jméno Ölüdeniz a někomu může při pohledu z výšky připomínat svým tvarem jazyk. Populární zátoka je k nalezení nedaleko stejnojmenného letoviska Ölüdeniz. Samotná pláž je situována na břehu nádherné, azurově modré laguny.

Zatím poměrně neznámá

I přes všechna svá lákadla a zajímavá místa je zatím Egejská riviéra obecně mezi turisty, mířícími na dovolenou do Turecka, méně známá než riviéra Turecká. K nejnavštěvovanějším střediskům Egejské riviéry se řadí Marmaris, Fethiye, poloostrov Bodrum a už zmíněné letovisko Ölüdeniz.

Bodrum

Bodrum je životem pulzující letovisko na západním pobřeží Turecka. Současně je v tomto regionu jedním z nejdůležitějších prázdninových středisek. Turisté na dovolené tu mohou vedle obligátního koupání a lenošení na písečných plážích například obdivovat nejrůznější památky. Ty jsou datována od doby mykénské až po současnost. K největším lákadlům Bodrumu se řadí, vedle již zmíněných bílých pláží a čistého moře, i třeba ruiny hrobky krále Mausola. Jde o místo jeho posledního odpočinku a stavba bývá řazena mezi 7 starověkých divů světa.

Fethiye

Pro svou krásnou okolní krajinu se o Fethiyi často hovoří jako o jedné z nejkrásnějších částí západního pobřeží Turecka. Zdejší hotely obvykle bývají obklopeny piniovými lesy a letovisko tak nepůsobí vyprahlým a suchým dojmem. A volný čas dovolené, strávený na úpatí pohoří Taurus, bude pro všechny návštěvníky oblasti Fethiye určitě neopakovatelným zážitkem.

Marmaris

Marmaris též patří k často navštěvovaným letoviskům na Egejské riviéře. A to nejen kvůli svým úchvatným plážím a nádherné okolní scenérii, ale mezi movitými jedinci si získal oblibu též jako oblíbený jachetní přístav.

Icmeler

Vyznavači rušného nočního života a nikdy nekončící zábavy by určitě měli o své dovolené v Turecku zavítat do moderního letoviska Icmeler. Icmeler se nalézá jen asi 8 kilometrů od centra Marmarisu a v jeho centru se nalézá dostatek obchůdků, barů, diskoték a restaurací. Ty s přicházejícím večerem rozhodně neusínají a postarají se o dobrou zábavu všech svých návštěvníků až do pozdního rána následujícího dne.

Efes

Nevelké město Efes se vrylo do paměti turistů především díky svým historickým památkám. K nejslavnějším se řadí bezpochyby Celsova knihovna. Dalšími, hojně navštěvovanými památkami v Efesu, jsou třeba i dobře dochované trosky amfiteátru nebo Artemidin chrám. Ruiny této antické stavby se nalézají kousek za městem nedaleko Selçuku a chrám také patří ke starověkým divům světa.