Prázdninové středisko Cesme

Co je a kde leží Cesme

Cesme, asi čtyřicetitisícové městečko na západním pobřeží Turecka, ležící ve vzdálenosti jen asi 10 kilometrů od řeckého ostrova Chios. Patří k jedněm z nejoblíbenějších cílů mezi turisty, kteří se rozhodli strávit svou letní dovolenou na populární turecké Egejské riviéře. Název městečka Cesme znamená v překladu fontána. Turisté, kteří již ví, co dovolená v Cesme či jeho okolí obnáší a městečko navštívili, určitě potvrdí, že fontán a dalších vodotrysků se po městě nachází hned několik.

cesme-hotely

Přístav

Do známého přístavního města Izmir (česky Smyrna) je to z Cesme asi 90 kilometrů směrem na východ. Samotné městečko je situováno na malém poloostrově. Tato výspa patří k nejzápadněji ležícím místům na celé Egejské riviéře. Kromě možnosti prožití příjemné letní dovolené v hotelích a dalších ubytovacích kapacitách buď přímo v Cesme, nebo jeho okolí, je toto městečko známe také jako přístav. Lodě se odsud vydávají nejen na již zmíněný nedaleký Chios, ale i do dalších přístavů. A to nejen v Turecku, ale i na dalších řeckých ostrovech.

Dovolená v Cesme

Podobně jako v dalších letoviscích na Egejské riviéře (či na nedalekých řeckých ostrovech, rozesetých v Egejském moři), i Cesme se vyznačuje typicky středomořským podnebím. Dovolená se tady nese ve znamení horkého středomořského slunce, pláží s jemným pískem a až neuvěřitelně čistého moře. Teploty se v této části Turecka pohybují během letní sezóny obvykle od dvaceti do pětatřiceti stupňů Celsia. I proto je tento region oblíbený především mezi milovníky plážového lenošení a odpočinku. K nejteplejším měsícům se samozřejmě počítá prázdninový červenec a srpen. V tomto čase tu během některých dnů atakují polední teploty čtyřicítky.

Zima

Cesme však není oblíbeným prázdninovým místem pouze během letních měsíců a hlavní turistické sezóny. Tedy v době, kdy dovolená u moře vrcholí a turisté sem míří hlavně kvůli tomu, aby si užili průzračně čisté moře a dostatek slunečního svitu. Oblast Cesme je totiž atraktivní i během zimy. Teploty v průběhu zimního období jsou tu příjemné a počasí je ideální k prohlídce nejrůznějších antických památek. Na ty je turecká Egejská riviéra skutečně bohatá. Zima je tu současně atraktivní i pro milovníky pěší turistiky, kteří se s oblibou vydávají do zdejších zalesněných hor.

cesme-plaz

Pláže a koupání v Cesme

Ovšem hlavním důvodem, proč je dovolená v Cesme nejen mezi turisty z České republiky, ale z celého světa, velice oblíbená, jsou zdejší pláže. Poměrně členité pobřeží v okolí letoviska je bohaté na celou řadu písečných pláží. Těch se v bezprostředním okolí městečka nachází více než 20! Nabídka zahrnuje jak dlouhé pláže, táhnoucí se na vzdálenost několika kilometrů, tak také malé zastrčené plážičky v romantických zálivech. Na nich se bude dovolená líbit hlavně romantickým duším. A pochopitelně též jedincům, vyhledávajícím soukromí, pohodu a klid.

Pláž Cark Plaj

Vzhledem k charakteru zdejších pláží je tady dovolená velmi žádaná rodinami s malými dětmi. Vstup do moře je tady jen pozvolný. A tak se tady rodiče nemusejí obávat pustit své děti koupat do vody samotné. K nejoblíbenějším plážím pro rodinnou dovolenou v této části Turecka patří pláž Cark Plaj. Navíc se tady kromě pozvolného vstupu do mořské vody jen zřídkakdy vyskytují větší vlny.

Pláž Boyalik Plaj

Další oblíbenou a hojně navštěvovanou pláží je pláž Boyalik Plaj. Ta leží nedaleko Cesme, v prázdninové resortu Ilica. Turisté ji najdou východně od centra městečka. Její zvláštností je, že je tu mořská voda ohřívána několika termálními prameny. Ty se na Egejské riviéře, a zejména v tomto regionu, vyskytují poměrně často. Povrch pláže tvoří jemný bílý písek. A tak je i toto místo vhodné pro rodinnou dovolenou.

cesme-hrad

Aktivity a zábava v Cesme

Jak už bývá nejen v Turecku zvykem, jsou letoviska podél pobřeží Egejského moře dostatečně vybavená i pro aktivní jedince. Jejich dovolená tak nemusí bezpodmínečně znamenat pouhé lenošení na pláži a cachtání se v příjemně prohřátém moři. Hlavně na turisticky exponovaných plážích je možné vyzkoušet celou řadu vodních a plážových sportů. K nim náleží samozřejmě oblíbený windsurfing a kiting na plážích s příznivými povětrnostními podmínkami pro tyto sporty. Oblast okolo Cesme je též vyhlášená mezi milovníky šnorchlování a přístrojového potápění.

Co po koupání a opalování?

Navečer zvou turisty k návštěvě nejrůznější restaurace a taverny. V nich se podává jak typická turecká gastronomie, tak i pokrmy z kuchyně mezinárodní. Každý z turistů si z místních jídelních lístků určitě vybere. Vzhledem k blízkosti moře se pochopitelně v nabídce vyskytuje spousta pokrmů z ryb a dalších mořských plodů. Až do hluboké noci pak bývá obvykle otevřena celá řada obchodů a obchůdků, v nichž je možné nakoupit za výhodné ceny nejrůznější zboží.