Turecká Alanya

Na úpatí Tauru

Mezi turisty oblíbená prázdninová oblast pro letní dovolenou u moře s názvem Alanya se rozkládá podél jižních břehů Turecka. Je situována v malebném prostředí na úpatí majestátného a již z dálky dobře rozpoznatelného pohoří Taurus. Z jedné strany je Alanya obklopena lesy a loukami a ze strany druhé členitými břehy Středozemního moře. Pobřeží kolem Alanye dlouhodobě patří k vyhledávaným místům turistů, kteří si chtějí v létě užít u moře v Turecku především poklidnou a ničím nenarušovanou dovolenou.

Příjemné klima

Břehy okolo Alanye omývají vody vyhřátého Středozemního moře. Vliv moře garantuje turistům na dovolené v regionu Alanya příjemné klima po celou dobu jejich pobytu v Turecku. V průběhu hlavní turistické sezóny se tady teploty vzduchu pohybují kolem 30 stupňů Celsia. A podobně jako v celém jižním Středomoří, i na Turecké riviéře je nebe po celé léto téměř vždy azurově modré. Ale i po zbytek roku se v oblasti letoviska Alanya průměrné denní teploty pohybují okolo 21 stupňů. To jsou na naše podmínky doslova letní a hodně příjemné hodnoty. Proto do Alanye cestuje tolik turistů i v průběhu podzimu.

Písečné pláže

Pobřeží kolem městečka Alanya je charakteristické především dlouhými plážemi s bílým pískem. Složení plážového písku se liší oblast od oblasti. Podél pobřeží Alanye je možno se opalovat na plážích, jejichž povrch tvoří písek od velmi jemného až po mnohem hrubější. Ten je v některých místech dokonce promíchán s malými kamínky.

Kleopatřina pláž

K nejznámějším plážím v okolí Alanye, na které turisté rádi tráví dovolenou, patří bezesporu Kleopatřina pláž. Své jméno dostala podle nejznámější egyptské panovnice. Kleopatra, která toto místo údajně navštívila, byla okouzlena zdejší přírodou a právě na této pláži prý svěřila své tělo vlnám Středozemního moře. Kleopatřina pláž je k nalezení západně od historického centra Alanye. Protože leží hned u města, z většiny hotelů se na ní dá bez problémů dojít po svých. Pravděpodobně jedinou nevýhodou této pláže může pro některé jedince být její poměrně svažitý terén.

Jeskyně

Pokud by třeba někoho na pláži, pojmenované po Kleopatře, či na některé z dalších pláží, kde turisté v Alanyi obvykle tráví svou dovolenou, omrzelo plavání a jiné vodní aktivity, může se vydat třeba na prohlídku nedaleké jeskyně Damlatas. Ta se nachází prakticky hned u pláže. Uvnitř jeskyně panuje po celý rok konstantní teplota a vlhké klima. O jeskyni Dalmatas se říká, že zdejší vzduch velice blahodárně působí na návštěvníky s dýchacími komplikacemi.

Historické památky

Příznivci pamětihodností a historie mohou na dovolené v okolí Alanye objevovat ruiny několika antických měst. K dalším oblíbeným výletním místům milovníků historie patří již z dálky viditelné a do výšky se tyčící hradby z období středověku. K vidění jsou též zbytky pevnosti, která dříve chránila obyvatele Alanye před pirátskými útoky. Návštěva alanyjského hradu bývá návštěvníkům této části Turecka též vřele doporučována. Z jeho hradeb totiž mají návštěvníci celou oblast Alanya doslova jako na dlani.

Gastonomie

Po aktivně stráveném dni je ideální doba na ochutnání vyhlášených produktů místní, bezesporu velice chutné, gastronomie. A ruku na srdce: Kde jinde si dát světově proslulý kebab než právě zde, na Středomořském pobřeží Turecka během letní dovolené?