Turecký Bodrum

Na Egejské riviéře

Poloostrov Bodrum v Turecku se řadí k nejzajímavějším místům pro letní dovolenou u moře v této blízkovýchodní zemi. Díky svým plážím, čistému moři, přírodě a příhodnému podnebí vábí k odpočinku na břehu Egejského moře hlavně návštěvníky z nejrůznějších koutů světa. Bodrum si ale oblíbili nejen cizinci. Častými návštěvníky jsou i všelijací umělci a také turecké celebrity a další movití občané. Kvůli tomu bývá Bodrum často označován jako turecké Saint Tropez.

Výhodné last minute

Při výběru dovolené v této části Turecka mohou turisty, a to především v průběhu hlavní sezóny, překvapit relativně vysoké ceny hotelů. Ale mimo hlavní sezónu, nebo v případě, že se poštěstí natrefit na atraktivní last minute zájezd, je možné se do těchto míst přijet za poměrně dobrou cenu. Teprve po příletu turisté často chápou, proč bývá tato část egejského pobřeží tak často řazena k nejzajímavějším přírodním pokladům Turecka.

Pláže

V Bodrumu mají turisté na výběr, kde stráví svůj den u moře. Povrch Bodrumských pláží tvoří jak jemný zlatavý pískem, tak také malé oblázky. V některých místech se dokonce návštěvníci Bodrumu koupou na kamenitých či skalnatých plážích. Kdo se chystá v oblasti poloostrova Bodrum koupat, bude moci též volit mezi plážemi s pozvolným vstupem do moře a nebo příkrými skalisky. Je třeba zmínit, že většina místních pláží se pyšní Modrou vlajkou Evropské unite. A to jak za čistotu vody, tak i samotných pláží.

Mauzoleum

Dokonce i v případě, že turisté, trávící svou dovolenou buď přímo v Bodrumu, nebo někde v okolí, patří spíše k jedincům, preferujícím klidnou dovolenou a slunění na pláži, a neřadí sami sebe k akčním tvorům, dychtícím po poznání, by si v žádném případě neměli nechat ujít výlet k blízkým ruinám mauzolea v Halikarnassu. Jde o zbytky antické stavby, která patří k 7 starověkým divům světa.

Řecký vliv

Ještě začátkem 30. let minulého století tvořili většinu obyvatel oblasti Bodrum hlavně ortodoxní Řekové. Není se tedy co divit, že je z vesnic až do současnosti cítit atmosféra Řecka. Tu navíc umocňují nejrůznější opuštěné a často již zřícené kostelíky, staré kamenné domy anebo typické větrné mlýny. A díky blízkosti ostrovů Kos a Rhodos se dá dovolená v Bodrumu hezky zpestřit cestou na některý z nich.

Město Bodrum

Nejčastěji navštěvovaným místním letoviskem je město se stejným názvem jako celý poloostrov Bodrum. V antice se město nazývalo Halikarnas nebo též Halikarnassos. V historickém centru města se nachází mezi turisty populární promenáda. Ta je lemována uličkami s velkým množstvím obchůdků, barů, kaváren a restaurací. A zdejší historický přístav je v poslední době často vyhledáván coby kotevní místo drahých soukromých lodí z celého světa.

Gümbet

V jižní části poloostrova, necelé 3 kilometry od Bodrumu, se nachází město Gümbet. To je situováno podél jedné z nejdelších a také nejnavštěvovanějších pláží Bodrumského poloostrova. Pláž je písečná a má pozvolný vstup do moře. Je lemována tamaryšky, které jen podtrhují celkově příjemný dojem z pláže. Pláž Gümbet je též častým cílem rodin s dětmi, které do této části Turecka během své dovolené zavítaly.