Turecká Egejská riviéra

Co je Egejská riviéra?

Dle popularity je druhou nejoblíbenější oblastí pro dovolenou během letní sezóny v Turecku, hned za Tureckou riviérou, riviéra Egejská. Z názvu Egejská riviéra samotného je patrné, že má původ ve jménu Egejského moře, které smáčí písky zdejších pláží.

K tomuto regionu náleží hezká řádka známých letovisek, ze kterých se dá dokonce lodí vydat na nedaleké řecké ostrovy. Ke známým místům Egejské riviéry, kam každoročně přilétají na dovolenou k moři tisíce turistů, náleží například Marmaris nebo Fethiye.

Zajímavosti Egejské riviéry

Během dovolené na Egejské riviéře se dají navštívit i další zajímavé objekty a památky, mezi kterými vede především oblast Pamukkale. Tento přírodní skvost je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o unikátní přírodní jev, kdy voda plná minerálů vytvořila za tisíciletí v místech, kudy protéká, kaskádu čistě bílých jezírek z travertinu.

Marmaris

Letovisko Marmaris je příjemné městečko nacházející se v jihozápadní části Turecka. Ostrov Rhodos je odsud téměř na dohled, proto si jej návštěvníci Marmarisu obvykle vybírají jako cíl svých lodních výletů. S autem z půjčovny je možné na ostrov vyrazit během dovolené v Turecku na vlastí pěst za řádově nižší částky než bývají výlety organizované místními agenturami.

Marmaris je směrem z pevniny obehnán horami, na kterých se dobře daří borovicím. Nádherné pláže, příjemně prohřátá mořská voda, starobylé pamětihodnosti a noční život slibují hezkou dovolenou, na kterou se jen tak nezapomíná.

Fethiye

Město Fethiye je situováno mezi Marmarisem a Antalyí. Zdejší pláže omývají ze západu vlny Středozemního moře a samotné centrum města je postaveno kolem zdejšího přístavu. Pro obdivovatele památek je jakousi povinností vypravit se o dovolené k nedalekým hrobům ve skalách, které jsou nad Fethiyí vytesané do kamene. U turistů, trávících dovolenou ve Fethiyi, je návštěva této památky velmi oblíbená.

Laguna Ölüdeniz

V oblasti Egejské riviéry se nachází také jedna z nejfotografovanějších pláží světa. Jde o modrou lagunu Ölüdeniz, která je od volného moře oddělena pouze úzkou písečnou šíjí. Jméno zátoky zní (ve volném překladu) Mrtvé moře, ale název nedostalo toto místo kvůli absenci podmořského života či závadnosti vody, ale kvůli takřka neustále klidné hladině v laguně. Za vstup na pláž i do zátoky se vybírá sice poplatek, ale ani tento fakt neodradí turisty vychutnat si na dovolené v Turecku tento unikátní přírodní skvost.