Letovisko Bodrum

Poloostrov Bodrum

Mnozí ze znalců Turecka tvrdí, že Bodrum je ideálním místem pro prožití příjemné dovolené v Turecku. Poloostrov Bodrum a stejnojmenné město se nalézá v jižní části takzvané Egejské riviéry. Tou je západní turecké pobřeží Egejského moře. Jen nedaleko odsud leží známé řecké ostrovy Kos, Kalymnos a Leros. Bodrum je moderním letoviskem a na dovolenou láká turisty jedinečnou kombinací vyhlášených dlouhých bílých písečných pláží, průzračně čistého moře a služeb, poskytovaných na nejvyšší úrovni. Turisté, a to zejména mladší ročníky, sem také cestují kvůli bohatým možnostem noční zábavy.

bodrum-pristav

Město Bodrum

Město Bodrum je hlavním administrativním a správním centrem celého regionu. Je situováno na jižním pobřeží stejnojmenného poloostrova a v této části tureckého Egejského pobřeží je také největším přístavem. Město má za sebou velmi bohatou historii a ve starověku byl nazýván Halikarnassos. Je mimo jiné rodištěm historika Herodota. Také se proslavil co by místo, kde kdysi stával jeden ze sedmi divů světa starověku.

Památky v Bodrumu

Známé Mauzoleum v Halikarnassu, místo posledního odpočinku králem Mausola, se však do dnešních dnů bohužel nezachovalo. V místě, kde tento architektonický skvost kdysi stával, dnes probíhají vykopávky. Turisté tu ale mohou navštívit už jen archeologické muzeum. I tak ale zůstává Bodrum atraktivním místem pro všechny turisty, kteří se zajímají o antickou historii.

Jachetní přístav

Již ve starověku bylo město Bodrum, díky příhodné poloze v chráněném zálivu, významným přístavem. A tato úloha mu zůstala až dodnes. Jen obchodní lodě vystřídaly luxusní jachty. Ty zde přechodně kotví buď během cesty po Egejských ostrovech jejich majitelů, anebo je Bodrum přímo místem, kde jejich majitelé tráví svou dovolenou.

bodrum-hrad

Okolí přístavu

Na malém výběžku východně od hlavního přístavu se dodnes tyčí starověká pevnost. Tu tady kdysi vybudoval řád Johanitů, aby chránil zdejší kotviště. V okolí přístavu se pak nalézá celá řada restaurací, taveren, barů, kaváren a podobných zařízení. Ty lákají kolemjdoucí k návštěvě svou vůní či možností posedět nad sklenkou něčeho dobrého ať již s přáteli, nebo s partnerem. Nechybí samozřejmě množství obchodů s různým zbožím.

Noční život

Přístavní čtvrť je rozhodně nejrušnější městskou částí Bodrumu. Ruch a shon zde nepolevuje ani se západem slunce. V té době otvírají zdejší bary, noční kluby, diskotéky a další zábavní podniky. A tato zábava v uličkách podél bodrumského přístavu obvykle končí až hluboko nad ránem.

Zeleň

Avšak hlavním důvodem, proč většina návštěvníků města Bodrumu a jeho okolí do tohoto regionu Turecka cestuje, jsou zdejší pláže. Město Bodrum je velmi vkusně zasazeno do okolní přírody. Ulice Bodrumu se vyznačují spoustou parků a dalších zelených ploch. Velmi dobře se zde daří i nejrůznějším dřevinám. Mezi nimi vynikají citrusy, olivovníky a také pínie. O tom, že je Bodrum skvělým místem k prožití příjemné dovolené, svědčí i skutečnost, že vedle zahraničních turistů tu velmi často tráví dovolenou i samotní Turci.

bodrum-hotel

Pláže

Většina pláží v letovisku Bodrum a jeho okolí je buď písčitá, nebo oblázková. Většinou jsou bodrumské pláže lemovány skálami nebo útesy. Každopádně má ale většina zdejších pláží jen pozvolný vstup do mořského vody. Jsou tedy ideálním místem pro prožití příjemné rodinné dovolené. Ti z turistů, kteří se rádi koupou na plážích s příkřejším vstupem do moře, tu také najdou několik takových možností.

Plážová vybavenost

Jisté ale je, že u každé ze zdejších plážích je mořská voda křišťálově čistá a příjemně prohřátá horkým středomořským sluncem. Na většině pláží nechybí obvyklý plážový servis. Turisté tu mohou využít toalet, sprch a dalších zařízení. Samozřejmě nechybí ani půjčovny sportovního náčiní a podél pláží je možné provozovat celou řadu vodních sportů. Dá se zde potápět nebo šnorchlovat a možno je vyzkoušet i další aktivity, jako jízda na vodním skútru, vodní lyžování a další.

Zábava

Bodrum se bude také líbit jeho nejmenším návštěvníkům, kteří sem zavítali se svými rodiči. Jen kousek od města se totiž nachází velký a moderní aquapark. V něm si budou moci jak děti, tak také jejich rodiče, užít hodiny a hodiny skvělé zábavy na mnoha atrakcích.

bodrum-letovisko-bitez

Výlety

Milovníci historie, kteří neradi tráví svou dovolenou na jednom místě, se budou moci z Bodrumu vydat na řadu zajímavých výletů po bližším i vzdálenějším okolí. Tato oblast totiž byla v době antiky velmi významnou. V blízkosti Bodrumu se tak nachází spousta památek z tohoto období. Ty lákají turisty na dovolené k bližšímu prozkoumání a poznání.

Cesta do Řecka

Vzhledem k blízkosti řeckých ostrovů bývám velmi vítanou možností, jak si zpestřit dovolenou v Bodrumu, i návštěva některého z nich. Turisté nejčastěji vyjíždějí na blízký Kos. Lodě ale vyplouvají z přístavu Bodrum i třeba na ostrov Rhodos. Ten leží asi 60 kilometrů jihovýchodním směrem od Bodrumu. Cesta lodí na Rodos trvá asi dvě hodiny.