Letovisko Side

Dovolená v Side

Město Side již několik desetiletí patří mezi nejoblíbenější střediska pro dovolenou na Turecké riviéře. K nalezení je asi 75 kilometrů východním směrem od Antalye, zhruba na půli cesty mezi ní a Alanyí. Side se řadí se k největším z měst v celém Turecku. Jeho služby a vybavenost nadchne každého turistu, přijíždějícího do této části Turecka ať již na delší pobyt, nebo třeba jen na krátký výlet. Tato skutečnost je zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč si turisté středisko Side obvykle vybírají jako destinaci pro strávení letní dovolené u moře.

Slunce a pláže

Čas dovolené, prožitý v Side, turisté obvykle charakterizují jako možnost užívat si azurově modrého a čistého moře, dostatek slunečního svitu a v neposlední řadě též nádherné pláže. Kromě odpočinku na břehu moře slibuje Side turistům, zajímajícím se nejen během své dovolené o historii a antiku, spoustu možností, kam se vydat na výlet za poznáním.

Nové a staré Side

Turecké letovisko Side se dá rozdělit na dvě hlavní městské části. Jednou je nová část. Ta je charakteristická svými nedávno postavenými hotely a další nezbytnou turistickou infrastrukturou. Právě v nové části Side také bývá ubytována většina turistů na dovolené v tomto regionu. Druhou částí je pak část historická. V ní je možno během procházek prozkoumávat starověké ruiny, historické vykopávky a staré domky s obchody. Každá z nich má svůj půvab a určitě stojí za bližší poznání obě dvě. Z nejpopulárnějších objektů ve starém Side se sluší jmenovat minimálně impozantní amfiteátr Aspendos. Ten patří k nejzachovalejším stavbám svého druhu na světě a dodnes se v něm při troše štěstí dá shlédnout i nějaké představení.

Koupání a pláže v Side

Pláž je tu oblázková i písčitá, tudíž turisté si mohou místo, kde se budou koupat, zvolit dle svých preferencí. Záleží pouze na tom, na jaké straně letoviska Side se turisté, trávící v této části Turecka svou dovolenou u moře, právě nalézají. Obě dvě poskytují turistům nejen ideální podmínky k odpočinku, ale i širokou paletu možností k vyzkoušení různých vodních a plážových sportů. Východní část je pokryta kamínky a oblázky. Proto bývá pro koupání v této části pláže doporučováno mít boty do vody. Na druhou stranu bývá ale klidnější než pláž s pískem na západě. Díky písečnému povrchu se na západní části letoviska soustřeďuje, a to hlavně v nejvyšší sezóně dovolených, nejvíce turistů. Mírný vstup do vody na západní pláži sem též láká rodiče se svými malými dětmi.

Nákupy

Vedle plavání v moři a dalších sportovních aktivit jsou v čase dovolených v Side populární činností také nákupy. Ve zdejších obchůdcích se dá pořídit třeba spousta tradičních kožených výrobků či nejrůznější šperky. Smlouvání u obchodníků ohledně ceny patří k nezbytnému koloritu nejen v Side, ale v celém arabském světě. Smlouvající hlasy z tržnic jsou tu často slyšet až dlouho do noci. Výsledkem dlouhého smlouvání ale může být koupě nějakého výrobku v Turecku za velmi zajímavou cenu.