Turecko jako místo pro dovolenou

Země dvou kontinentů

Turecko je pro dovolenou velice pestrou a zajímavou zemí. Větší část, více než 95% území Turecka, se rozkládá v Asii. Jen západní cíp Turecké republiky leží na evropském území. Svou rozlohou přibližně 780.000 kilometrů čtverečních se řadí spíše mezi větší země světa. Rozloze Turecka odpovídá i počet jeho obyvatel. Turků je celkem asi 80 miliónů. Toto číslo řadí Turecko na 19. místo nejlidnatějších zemí světa.

Turecko má co nabídnout

Svým návštěvníkům dopřává Turecko během jejich letní dovolené, a to nejen u moře, vše, co lze v moderní době v jejím průběhu očekávat. Jsou tady vysoké hory, vhodné k turistice (což určitě o dovolené ocení hlavně aktivní jedinci), samozřejmě hezké a čisté moře, dlouhé písečné pláže a pochopitelně i celá řada středověkých a starověkých památek. Všechno je dokonale propojeno takovým způsobem, že si návštěvník Turecka může připravit vskutku pestrou dovolenou. V Turecku je tak možné v průběhu každého dne dovolené podnikat úplně rozdílné aktivity na zcela odlišných místech.

Exotická země

Většinu cestovatelů z Evropy vábí do Turecka, země na pomezí mezi Evropu a Asii, na letní dovolenou odlišná kultura. A i když se jedná o muslimskou zemi, netřeba se obávat, že by obyvatelé Turecka tíhli nebo se hlásili k muslimskému fanatismu. Právě naopak!

Pohostinnost na prvním místě

Turci jsou velice pohostinní a přátelští. Dá se říci, že někdy dokonce až otravní. Návštěvníky zvou na vypití čaje a stále někoho zastavují a diskutují s ním. Je třeba konstatovat, že na tureckém území se turisté velmi zřídka setkají se zloději či kapsáři. Drobná kriminalita je tu obecně nižší než třeba ve většině zemí Evropy.

Černé moře

Turecko je omýváno hned ze tří stran mořem. Na severu je to Černé moře. Podnebí v této části Turecka je do značné míry ochlazováno srážkovou oblačností, jdoucí od Pontského pohoří. Hory jsou příčinou poměrně častých srážek v tomto regionu. I proto je černomořské pobřeží v Turecku méně vhodné jako místo ke strávení letní dovolenou u moře v Turecku.

Egejské moře

Západní část Turecka, spolu s až neuvěřitelně čistým Egejským mořem, přitahuje k odpočinku a relaxaci hlavně Turky samotné. Zahraniční turisté do této oblasti jezdí především na výlety za poznáním. K nejnavštěvovanějším místům v Turecku patří Istanbul. Jeho historická část doslova překypuje budovami a stavbami, které tu vznikaly v průběhu staletí. K vidění je tu ale i spousta dalších starověkých památek.

Středozemní moře

Jižní část Turecka, a to zejména mezi městy Antalya a Alanya, lze charakterizovat jako asi nejkrásnější a především nejoblíbenější turecký region mezi návštěvníky ze zahraničí. Zdejší břehy omývají vody východní části Středozemního moře. V letní sezóně tu sluníčko svítí na bezmračné obloze po celý den. Dá se říci, že spousta turistů je určitě přesvědčena, že lepší oblast pro letní dovolenou by se v Turecku hledala jen stěží.

Místa ke koupání

Oblast na jihu Turecka je takřka po celé délce svého pobřeží lemována nejrůznějšími hotely. Vybírat je možno jak mezi cenově dostupným ubytováním, tak i luxusními komplexy. To nejdůležitější jsou však kilometry a kilometry dlouhých písečných pláží. I v této oblasti však mohou turisté stále ještě narazit na zřídka navštěvované pláže, ukryté mezi skalami. Obvykle je na ně obtížný, či alespoň komplikovaný přístup. Odměnou za problematickou cestu na pláž je však takřka dokonalé soukromí. Na takových plážích si pak dozajista každý z turistů užije na dovolené v Turecku dostatku klidu a pohody.

Možnosti výletů

Vedle celodenního odpočinku a lenošení na pláži či dovádění v chladivých vodách moře by se měl každý návštěvník Turecka zajet alespoň podívat na krátký výlet do velkých tureckých měst. K těm nejznámějším samozřejmě patří již zmiňovaný Istanbul. Za návštěvu však určitě stojí i další města, jako třeba Edirne, Konya nebo Sivas. Během toulek skrze historická centra těchto měst si bude moci každý o dovolené vychutnat alespoň kousek z bohaté a bezesporu zajímavé historie a kultury Turecka. Návštěvy takových míst určitě nebude nikdo litovat.