Město na pomezí Evropy a Asie

Město Istanbul

Istanbul je 100%-ně nejznámější, nejrozvinutější a v neposlední řadě též nejdůležitější město Turecka. V minulosti bylo známé též jako Bizantion, Konstantinopole či Cařihrad. Současně se rozkládá na dvou světadílech, v Evropě a Asii. Tato skutečnost je ve světě zcela unikátní. Obě městské části jsou spojeny a vlastně také odděleny známou úžinou Bospor. Bospor je, spolu s úžinou Dardanely, nalézající se také na území Turecka, námořní branou do Černého moře. Větší část významných staveb v Istanbulu leží na evropském kontinentu.

Doprava po městě

Centrum metropole Istanbul bývá během hlavní sezóny z pohledu dopravy vcelku ucpané. Počet turistů, kteří touto dobou toto jedinečné město navštěvují, se pohybuje v řádu stovek tisíc. Proto je pro cesty městem výhodnější použít hromadnou dopravu, protože osobním automobilem či taxíkem trvá cesta ve většině případů mnohem déle. Způsob přepravy je identický jak pro metro nebo tramvaj, tak i autobusy či trajekty. Pokaždé je nutno zakoupit přepravní kupon. Ten se následně použije v turniketu, jenž poté pustí cestující dovnitř. S použitím místních dopravních prostředků je možné se dostat na nejznámější istanbulské památky.

Palác Topkapi

Návštěva paláce Topkapi, zřejmě nejznámější památky největšího tureckého města Istanbul, zabere asi 4 hodiny. Ideální je stavbu navštívit brzy ráno. Jednak je tak možné se vyhnout spoustě dalších lidí, kteří zamířili do Topkapi za poznáním, a návštěvu je pak možné se daleko lépe užít. A také nebývá touto dobou takové horko. Za vstup do paláce Topkapi se platí cca. 35 tureckých lir. Za tuto částku se ovšem turistům naskytne pohled na opravdové poklady. Už pouze trůn sultána, vykládaný drahokamy, největší diamant na světě či smaragdy stojí za podívanou.

Modrá mešita

Návštěvníky Istanbulu často láká i návštěva Modré mešity. Do ní je, na rozdíl od Topkapi, vstup dobrovolný. Je ale třeba si vzít vhodné oblečení. Pro případ, že by byla turistovi vidět kolena nebo by měl odhalena ramena, je nutno zapůjčit si velký přehoz, kterým se zahalí. Pamatovat je potřeba i na to, že jde o posvátné místo. Proto je nutné se uvnitř chovat tiše a nerušit modlící.

Další památky

Modrá mešita a palác Topkapi patří pravděpodobně k těm nejznámějším památkám ve městě Istanbul. V žádném případě však nikoliv k jediným. Turisté mohou své další kroky směřovat třeba i k Hagii Sofii, Tulipánové mešitě, známému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu nebo k cisterně Yerebatan Saray.

Brána do Orientu

Během času stráveného v tureckém Istanbulu se velká část turistů cítí jako v neznámém světě. Jistě ne bez příčiny se říká, že je bránou ke vstupu do Orientu. A co potom v tomto městě, na které je právem pyšné celé Turecko, strávit dovolenou?