Turecké peníze

Jak platit v Turecku?

Při návštěvě Turecka se cestovatelům doporučuje určitě si s sebou vzít nějakou hotovost. Na výměnu v Turecku jsou vhodné jak americké dolary, tak i evropská eura. Během výměny peněz by měli být turisté na dovolené v Turecku velmi obezřetní. V žádném případě by neměli akceptovat nabídku výhodné směny tureckých peněz s každým, kdo je na pláži zastaví.

Kde měnit hotovost?

Měnit eura nebo dolary bývá turistům obvykle doporučováno hned po příletu do Turecka. Ideálním místem je přímo letištní terminál. V něm mají cestující záruku, že směnárna dodržuje turecké i mezinárodní zákony a nařízení. Další možností jsou směnárny ve velkých turistických regionech. V nich mají obvykle pobočky etablované a zavedené směnárny. Kdo chce nejlepší kurz, měl by měnit ve směnárně, která se nalézá někde v centru některého z velkých tureckých měst.

Výměna

Lidé by při směně hotovosti nikdy neměli věřit jiným kurzům než těm, vyvěšeným na ceduli před nebo přímo ve směnárně. Vyměněné peníze by si turisté vždy měli zkontrolovat a přepočítat. V menších směnárnách jsou totiž peníze s oblibou přepočítávány a měněny zcela jiným kurzem než uvedeným na ceduli. I použití kreditní karty je v čase dovolené v Turecku možné. Tento moderní způsob placení používá stále více jedinců. A to jak na platby za zboží či služby, tak na vybírání turecké hotovosti z automatů.

Měna

Turecká měna se nazývá lira a je označována TL (v kurzovních lístcích TRY). Jedna lira se dále dělí na 100 kurušů. Na papírových bankovkách je portrét Mustafa Kemal Atatürka. Mince se razí v hodnotě 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry. Bankovky jsou tištěny v hodnotě 5, 10, 25, 50 lir. Nejvyšší turecká bankovka má hodnotu 100 lir.

Celní omezení

Jako i u jiných destinací, tak také z Turecka není dovoleno vyvážet určité předmět. V případě Turecké republiky se jedná o předměty starší dvaceti roků. Každý návštěvník by si měl nákup nějakého nákladnějšího suvenýru pečlivě rozmyslet a měl by být opatrný. Za vážný přestupek se považuje i vyvážení úlomků či celých keramických předmětů, které třeba turisté někde nalezli. Dbát je třeba i na to, že bez cla se smí z Turecka vyvážet jen předměty, které nemají hodnotu vyšší jak 500 EUR.

A nesmí se opomenout cigarety. To je obvyklá otázka, která zajímá především kuřáky. Za bezcelní cenu si mohou do Turecka dovést 200 kusů cigaret nebo 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kilogram kávy, 500 gramů čaje, kilo cukrovinek, 1 kg čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogistické zboží je omezeno, a sice na 5 balení parfému na osobu.