Turecká Kappadokie

Ukryté městečko

Ve středním Turecku leží půvabná oblast nazývaná Kappadokie. Ta se během druhé poloviny 20. století stala jedním z turisticky nejvyhledávanějších regionů Turecka. Jde o jakési běžnému pohledu skryté městečko, jež bylo vytvořeno vykopáním obrovských obytných a dalších prostor v poddajném sopečném tufu. Tento původně měkký materiál se během času přeměnil ve zkamenělinu a stal se tak vhodným pro budování jeskyní a chodeb.

Sopečný původ

Původ materiálu, díky němuž vlastně celá oblast Kappadokie vznikla, se datuje do období před asi 30-ti milióny let. V té době bylo území dnešní Kappadokie pokryto materiálem po sopečném výbuchu. Původně měkký materiál za miliony let postupně vytvrdl a získal současné vlastnosti. Místní obyvatelstvo následně začalo v těchto útvarech doslova kopat do skály své domy. A tak se začalo objevovat městečko přímo ve zdejších skalách. Dnes tento neobvyklý úkaz při pohledu z dálky evokuje zkamenělý les nebo duny z písku.

Stavby pod zemí

Kappadokijská údolí jsou tvořena vícero barvami. Během výletu je tady možné poznat příbytky, připomínající až skalní hrady. I po vytvrzení je sopečný tuf poměrně měkký a lehce se dá opracovávat. Výsledkem toho jsou provrtané obrovské kusy skal. V nich se nachází tolik prostoru, že z původních skal už nezbylo o moc více než tenké stěny prostorných místností.

Útočiště před nájezdníky

Po útocích arabských kmenů začali na území dnešního Turecka místní obyvatelé své domy stavět co nejvíce pod zemí tak, aby nebyly na první pohled viditelné a současně byly dobře chráněné. Tato myšlenka dala vzniknout spoustě podzemních měst a chrámů, kde místní trávili svůj čas v bezpečí pod zemí.

Erciyes Dagi

Tato podívaná v centrálním Turecku stojí opravdu za to. V blízkosti Kappadokie se nachází vyhaslý vulkán Erciyes Dagi, který by nikdo neměl během návštěvy opominout. Ten totiž má, spolu s člověkem, celou tuto nádheru na svědomí.

Zajímavosti Kappadokie

V průběhu dovolené v Turecku se dá na tato místa vypravit alespoň na krátký výlet. A spousta turistů možnosti navštívit a na vlastní oči vidět Kappadokii využívá. Tito jedinci se mohou po příjezdu na místo kochat pohledem na vesničku, jež byla zakomponována do skalní krajiny a do dnešní doby je toto bydlení využíváno místními lidmi. Orientaci usnadňují ukazatele, které návštěvníky vedou. Procházka po nejzajímavějších místech Kappadokie zabere zhruba 60 minut. Protože jsou některé navštívené prostory poměrně stísněné, nedoporučuje se, aby sem vstupovali jedinci s klaustrofobií.

K ubytování blízko oblasti Kappadokie lze využít nedaleká města jako například Göreme, Ortahisar, Ürgüp nebo Avanos.