Kde se v Turecku potápět?

Zajímavá dovolená

Hezké a opečovávané pláže, azurově modrá voda, spousta zábavy, historické památky, ale i zážitky. To jsou hlavní důvody turistů, kteří se i v tomto roce rozhodli vycestovat na dovolenou do jedné z evropských, popřípadě vzdálenějších destinací, k opuštění rodné hroudy a strávení alespoň několika dní v zahraničí. Vzrůstající popularitě se tak těší i třeba pobyty či kurzy s výukou potápění. Možnosti vyzkoušet si tuto moderní a trendy volnočasovou aktivitu využívá každým rokem i několik tisíc českých občanů.

Potápění v Turecku

Ani tuto letní sezónu nebude skutečnost s největší pravděpodobností odlišná. K oblíbeným potápěčským cílům bude samozřejmě opět patřit i Turecko a jeho vyhlášené potápěčské lokality. Oblast Turecké riviéry je známá svými čistými plážemi a azurově modrým mořem. Právě proto si ji ke svým začátkům s potápěním vybírá spousta zájemců o potápění. Nejoblíbenější a často navštěvovaná letoviska v Turecku jsou Alanya, Antalya, Marmaris či Bodrum.

Jak se dostat na lokalitu?

Nejoblíbenějším způsobem, který návštěvníci Turecka preferují k cestě za potápěním, bývá zapůjčení člunu. Na pronajaté lodi se mohou vydat dále od pobřeží Turecka. Tam na ně čeká moře tak průzračné, že z lodě, pod kterou je několik desítek metrů hloubky, bývá často vidět až na dno.

Život pod hladinou

Právě v takových hloubkách je možné v absolutní samotě pozorovat hejna ryb a dalších mořských živočichů. Při příznivých podmínkách lze zahlédnout třeba karety obrovské nebo karety obecné. K vidění jsou i kupříkladu hejna delfínů. Tito inteligentní mořští savci rádi doprovázejí plující lodě a vyskakují vysoko nad mořskou hladinu. Velkou výhodou Turecka je skutečnost, že se tady dá potápět v průběhu celé sezóny. Potápěčská sezóna tu trvá od dubna do podzimu.

Potápění na Turecké riviéře

Zájezdy do Turecka bývají v nabídkách českých cestovek, co se týče oblíbenosti, obvykle na prvních místech. Řada turistů, a to nejen z Čech a Moravy, preferuje Tureckou riviéru coby místo pro nabytí prvních zkušeností s potápěním. Nenáročných potápěčských lokalit je tady nepočítaně. Zájemci o potápění si navíc mohou na místě výstroj vypůjčit a absolvovat potápěčský kurz.

Potápěčské lokality na Egejské riviéře

Vyhledávaným potápěčským místem v turecké části Egejského moře bývá poloostrov Gallipoli. Důvodem je skutečnost, že se v jeho blízkém okolí nalézají pod hladinou vraky lodí z dob války o toto území. Ruiny antických staveb lze naopak spatřit třeba v Bodrumu. Pozor však na tuto oblast! Zde je potápění povoleno jen v určitých místech. Velkým potápěčským bonbónkem je pak ostrov Kekova, kde je možné zkoumat pod hladinou potopené město, vraky lodí nebo jeskyně zatopené vodou.