Turecké peníze

Jak platit v Turecku?

Při návštěvě Turecka se cestovatelům doporučuje vzít si s sebou jako hotovost na výměnu jak americké dolary, tak i evropská eura. Během výměny peněz by měli být turisté na dovolené v Turecku velmi obezřetní a nesnažit se výhodnou směnu tureckých peněz s každým, kdo je na pláži zastaví.

Měnit eura nebo dolary bývá turistům obvykle doporučováno hned po příletu do Turecka v letištním terminálu, popřípadě ve velkých turistických regionech, kde mají pobočky etablované a zavedené směnárny. Kdo chce nejlepší kurz, měl by měnit ve směnárně, která se nalézá většinou někdy v centru některého z velkých tureckých měst.

Směna turecké liry

Lidé by při směně hotovosti nikdy neměli věřit jiným kurzům než vyvěšeným na ceduli před nebo přímo ve směnárně a peníze by si měli vždy zkontrolovat a přepočítat. S oblibou jsou totiž peníze přepočítávány zcela jiným kurzem než uvedeným na ceduli. I použití kreditní karty je v čase dovolené v Turecku možné a používá ji stále více jedinců. A to jak na platby za zboží či služby, tak na vybírání turecké hotovosti z automatů.

Turecká měna se nazývá lira a je označována TL (v kurzovních lístcích TRY). Jedna lira se dále dělí na 100 kurušů. Na papírových bankovkách je portrét Mustafa Kemal Atatürk. Mince se razí v hodnotě 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry, bankovky jsou tištěny v hodnotě 5, 10, 25, 50 lir a nejvyšší bankovka má hodnotu 100 lir.

Celní omezení

Jako i u jiných destinací, tak také z Turecka není dovoleno vyvážet určité předměty, zejména ty starší dvaceti roků. Každý návštěvník by si měl nákup nějakého nákladnějšího suvenýru pečlivě rozmyslet a měl by být opatrný. Za vážný přestupek se považuje vyvážení úlomků či celých keramických předmětů, které nalezli. Dbát je třeba i na to, že bez cla se smí z Turecka vyvážet jen předměty, které nemají hodnotu vyšší jak 500 EUR.

A nesmí se opomenout cigarety. To je obvyklá otázka, která zajímá především kuřáky. Za bezcelní cenu si mohou do Turecka dovést 200 kusů cigaret nebo 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kilogram kávy, 500 gramů čaje, kilo cukrovinek, 1 kg čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogistické zboží je omezeno, a sice na 5 balení parfému.