Turecká Alanya

Prázdninová oblast pro letní dovolenou s názvem Alanya se nachází u jižních břehů Turecka, v malebném prostředí u paty majestátného a již z dálky dobře viditelného pohoří Taurus. Z jedné strany je Alanya obklopena lesy a loukami a ze strany druhé členitými břehy Středozemního moře. Pobřeží kolem Alanye dlouhodobě patří k vyhledávaným místům turistů, kteří si chtějí v létě užít především poklidnou a ničím nenarušovanou dovolenou u moře v Turecku.

Břehy okolo Alanye omývají vody vyhřátého Středozemního moře, což turistům na dovolené garantuje příjemné klima po celou dobu jejich pobytu v Turecku. V průběhu hlavní sezóny se tady teploty pohybují kolem 30 stupňů Celsia a nebe je téměř vždy azurově modré. Ale též po zbytek roku se v oblasti letoviska Alanya průměrné denní teploty pohybují okolo 21 stupňů, což jsou na naše podmínky doslova letní a hodně příjemné hodnoty.

Pobřeží kolem městečka Alanya je charakteristické především dlouhými plážemi s bílým pískem. Složení plážového písku se liší oblast od oblasti, od velmi jemného písku až po mnohem hrubější s malými kamínky. K nejznámějším plážím v okolí Alanye, na které turisté rádi tráví dovolenou, patří jistě Kleopatřina pláž. Své jméno dostala podle egyptské panovnice Kleopatry, která tady údajně okouzlena zdejší přírodou svěřila své tělo vlnám Středozemního moře.

Nachází se na západ od Alanye a pravděpodobně jedinou nevýhodou může pro některé jedince být poměrně svažitý terén. Pokud by třeba někoho na pláži, pojmenované po Kleopatře, omrzelo plavání a jiné vodní aktivity, může se vydat na prohlídku jeskyně Damlatas. Ta se nachází prakticky hned u pláže a traduje se o ní, že vzduch v jeskyni velice blahodárně působí na návštěvníky s dýchacími komplikacemi.

Příznivci pamětihodností a historie mohou na dovolené v okolí Alanye objevovat ruiny několika antických měst, z dálky viditelné a do výšky se tyčící hradby ze středověku či zbytky pevnosti, která dříve chránila zdejší obyvatele před pirátskými útoky. Návštěva alanyjského hradu bývá též doporučována. Z jeho hradeb mají návštěvníci celou oblast Alanya doslova jako na dlani.

Po aktivně stráveném dni je ideální doba na vyzkoušení výtvorů místní chutné gastronomie a kde jinde si dát světově proslulý kebab než právě zde, na Středomořském pobřeží Turecka během letní dovolené?