Letoviska Egejské riviéry

Turecko bývá z pohledu turistiky a možností, jak trávit dovolenou u moře, obvykle děleno na dva regiony. Těmi jsou Egejská riviéra v západní části Turecka a pak Turecká riviéra na jeho jižním pobřeží středozemního moře. Region náležející k Egejské riviéře se rozkládá v jihozápadní části anatolské oblasti a ve starověku nesl jméno Kárie podle kmene, který tu žil. Teprve daleko později se obecně vžil název Egejská riviéra kvůli moři, které její břehy ze západního směru omývá.

Egejská riviéra je velice rozmanitá a plná protikladů. Mnozí z turistů, kteří mají osobní zkušenosti s dovolenou jak na Egejské, tak také na Turecké riviéře, často tvrdí, že ta Egejská je jednoduše zajímavější než její sousedka. Místní lidé jsou k turistům na dovolené slušní a velice ochotní a region je vhodný především pro milovníky vodních aktivit a dávné historie.

Za symbol Egejské riviéry je často považována z nejpopulárnějších pláží na světě, která někomu může při pohledu z výšky připomínat tvar jazyka. Je k nalezení nedaleko letoviska Ölüdeniz v nádherné, azurově modré laguně.

I přesto je obecně Egejská riviéra mezi turisty, mířícími na dovolenou do Turecka, méně známá než taTurecká. K nejnavštěvovanějším střediskům Egejské riviéry se řadí Marmaris, Fethiye, poloostrov Bodrum a už zmíněný Ölüdeniz.

Bodrum je životem pulzující letovisko na západním pobřeží Turecka a též je v tomto regionu jedním z nejdůležitějších. Turisté na dovolené tu mohou například obdivovat nejrůznější památky z doby mykénské až po současnost. K největším lákadlům Bodrumu se řadí, vedle bílých pláží a čistého moře, i ruiny hrobky krále Mausola. Jde o místo jeho posledního odpočinku a stavba bývá řazena k jednomu ze 7 starověkých divů světa.

Pro svou krásnou okolní krajinu je Fethiye označována za jedna z nejkrásnějších částí pobřeží Turecka. Zdejší hotely obvykle bývají obklopeny piniovými lesy a volný čas dovolené, strávený na úpatí pohoří Taurus, bude pro všechny její návštěvníky určitě neopakovatelným zážitkem.

Marmaris patří k často navštěvovaným letoviskem především kvůli svým úchvatným plážím, nádherné okolní scenérii, ale též coby oblíbený jachetní přístav.

Vyznavači rušného nočního života by měli o dovolené v Turecku zavítat do Icmeleru. Nalézá se pouze 8 km od Marmarisu a v jeho centru se nalézá dostatek obchůdků, barů, diskoték a restaurací.

Nevelké město Efes se vrylo do paměti turistů především díky historickým památkám. K nejslavnějším se řadí bezpochyby Celsova knihovna, dochované trosky amfiteátru a Artemidin chrám, který se nalézá kousek za městem nedaleko Selçuku a také patří ke starověkým divům světa.