Turecký Bodrum

Poloostrov Bodrum v Turecku se řadí k nejzajímavějším místům pro letní dovolenou u moře v Turecku. Díky své přírodě a vhodnému podnebí vábí k odpočinku na břehu Egejského moře nejen návštěvníky z celého světa, ale i všelijaké umělce a také turecké celebrity a zajištěné občany. Kvůli tomu bývá Bodrum často označován jako turecké Saint Tropez.

Při výběru dovolené v této části Turecka mohou turisty, především v průběhu hlavní sezóny, překvapit relativně vysoké ceny hotelů. Ale mimo hlavní sezónu, nebo v případě, že se poštěstí natrefit na atraktivní last minute zájezd, je možné se do těchto míst přijet za poměrně dobrou cenu. Teprve po příletu turisté často chápou, proč bývá tato část egejského pobřeží obvykle řazena k přírodním pokladům.

Bodrumské pláže jsou jak pokryté pískem, tak s kameny a oblázky. Volit lze také mezi pozvolným vstupem do moře nebo příkrými skalisky. Většina místních pláží se pyšní Modrou vlajkou jak za čistotu vody, tak i samotných pláží. A i v případě, že turisté na dovolené v Bodrumu patří spíše k těm, kteří preferují klidnou dovolenou a slunění na pláži a ne k akčním jedincům dychtícím po poznání, by si v žádném případě neměli nechat ujít výlet k blízkým ruinám mauzolea v Halikarnasu, jednoho ze 7 starověkých divů světa.

Ještě začátkem 30. let minulého století tvořili většinu místních obyvatel hlavně ortodoxní Řekové. Není se tedy co divit, že je z vesnic až do současnosti cítit atmosféra Řecka. Tu navíc umocňují zřícené kostelíky, domy z kamene nebo větrné mlýny. A díky blízkosti ostrovů Kos a Rhodos se dá dovolená zpestřit cestou na některý z nich.

Nejčastěji navštěvovaným místním letoviskem je město se stejným názvem jako celý poloostrov Bodrum, v antice nazývané Halikarnas. V historickém centru města je promenáda, která je lemována uličkami s velkým množstvím obchůdků, barů, kaváren a restaurací. A zdejší historický přístav je v poslední době často vyhledáván coby kotevní místo drahých soukromých lodí z celého světa.

V jižní části poloostrova, necelé 3 kilometry od Bodrumu, se nachází město Gümbet. To je situováno podél jedné z nejdelších a také nejnavštěvovanějších pláží Bodrumského poloostrova. Pláž je písečná a má pozvolný vstup do moře. Je lemována tamaryšky a je častým cílem rodin s dětmi, které do této části Turecka během své dovolené zavítaly.