Turecko jako místo pro dovolenou

Turecko je pro dovolenou velice pestrá a zajímavá země. Větší část se nachází v Asii a jen západní cípy leží na evropském území. Svou rozlohou 780 580 km2 se řadí mezi větší země světa a tomu odpovídá též počet obyvatel. Turků je celkem celých 70 miliónů.

Svým návštěvníkům dopřává Turecko během jejich dovolené vše, co lze v jejím průběhu očekávat. Jsou tady vysoké hory, vhodné k turistice (což určitě o dovolené ocení hlavně aktivní jedinci), hezké a čisté moře, dlouhé písečné pláže a pochopitelně i celá řada středověkých a starověkých památek. Všechno je dokonale propojeno takovým způsobem, že si návštěvník Turecka může připravit vskutku pestrou dovolenou a v průběhu každého jejího dne podnikat úplně rozdílné aktivity.

Většinu cestovatelů z Evropy vábí do Turecka, země na pomezí mezi Evropu a Asii, na letní dovolenou odlišná kultura. A i když se jedná o muslimskou zemi, netřeba se obávat, že by obyvatelé Turecka tíhli nebo se hlásili k muslimskému fanatismu. Právě naopak!

Turci jsou velice pohostinní a přátelští. Dá se říci, že někdy dokonce až otravní. Návštěvníky zvou na vypití čaje a stále někoho zastavují a diskutují s ním. Je třeba konstatovat, že na tureckém území se turisté velmi zřídka setkají se zloději či kapsáři tak, jako u nás.

Turecko je omýváno hned ze tří stran mořem. Na severu je to Černé moře. To je do značné míry ochlazováno srážkovou oblačností na Pontském pohoří, což zapříčiňuje poměrně časté srážky a kvůli tomu je černomořské pobřeží méně vhodné coby místo ke strávení letní dovolenou v Turecku.

Západní část Turecka spolu, s Egejským mořem, táhne hlavně Turky samotné. Zahraniční turisté do této oblasti jezdí především na výlety za poznáním starého města v metropoli Istanbulu a dalších starověkých památek. Jižní část Turecka lze specifikovat jako nejkrásnější a především nejoblíbenější částí mezi turisty. Místní břehy omývá východní část Středozemního moře a sluníčko tu svítí v průběhu celého dne. Lepší oblast pro letní dovolenou by se v Turecku hledala jen stěží.

Oblast na jihu Turecka je po celé délce pobřeží lemována nejrůznějšími hotely a hlavně kilometry dlouhými písečnými plážemi. I v této oblasti se však nalézají i zřídka navštěvované pláže, ukryté mezi skalami, na které je obtížný přístup. Na takových plážích si pak dozajista každý z turistů užije na dovolené v Turecku dostatku soukromí a klidu.

Vedle celodenního odpočinku na pláži by se měl každý návštěvník Turecka zajet podívat i do velkých měst, ke kterým patří třeba Istanbul či města Edirne, Konya nebo Sivas, a vychutnat si o dovolené alespoň kousek z bohaté a velmi zajímavé historie a kultury Turecka. Návštěvy takových míst určitě nebude litovat.