Turecké slunění

Turecko je rozlehlá a pestrá země, o tom nemají turisté, mířící právě do Turecka na dovolenou, pochyb. A to ne jen svou geografickou rozlohou a bohatou kulturou a historií, ale také z pohledu podnebí, které na území Turecka panuje.

Jen asi pouhá třicetina Turecka se nachází na evropském kontinentu, zbylých 97% jeho území už se nachází v Asii. Není se tedy co divit, že ve vztahu k velkému území budou mezi jednotlivými tureckými oblastmi značné teplotní rozdíly. V Turecku obecně tu platí, že co oblast, to úplně jiné klima.

Každým rokem získává Turecko na oblibě a množství turistů, přijíždějících do tureckých letovisek na dovolenou, permanentně roste. Které období je tedy pro návštěvu nebo letní dovolenou u moře v Turecku nejvhodnější?

Protože Turecko geograficky patří do subtropického pásma, je třeba myslet na to, že v průběhu léta tady panují teploty opravdu téměř tropické a slunce se jen málokdy schová za mraky. Sezóna dovolených začíná v Turecku již začátkem jara a končí až v polovině měsíce října.

Západ Turecka, kam patří třeba letovisko Bodrum, omývá Egejské moře a podle něj dostalo pobřeží také svůj název Egejská riviéra. Teploty se tady začátkem května pohybují okolo 23 °C a též koupel v mořské vodě je už obvykle příjemná. Léto tu končí ale téměř o měsíc dříve než v jižní části země na Turecké riviéře.

Ačkoliv jsou jižní břehy o hodně více na jih, teploty jsou tady velmi podobné jako na západním pobřeží. Pobřeží na jihu a jeho letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou asi nejnavštěvovanějšími letovisky a značnou výhodou je, že i uprostřed podzimu se tady dá ještě dobře vykoupat.

V každém případě je však potřeba pamatovat na skutečnost, že slunce u moře v Turecku opaluje jinak než u nás a je nutné během slunění nezapomenout na kvalitní ochranu před slunečním svitem. To proto, aby se dovolená v Turecku neproměnila kvůli spálené pokožce z neopatrného opalování v noční můru hned na začátku. Na silný sluneční svit by si měla pokožka pomalu zvykat a nic se nesmí přehánět.

Vždy je třeba si s sebou do Turecka přibalit nebo na místě zakoupit opalovací krém minimálně s faktorem 15. Není doporučováno používat nižší! Ideální je určitě přes 20 a krém by měl mít UVA i UVB filtr. Pro děti a turisty s citlivou pokožkou se doporučuje opalovací krém s faktorem 30.

Příznivci opalování bez plavek musí myslet na fakt, že na dovolené v Turecku pobývají v muslimské zemi. Neplatí tu sice přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si tento způsob opalování nechat spíše k hotelovému bazénu a neprovokovat místní obyvatele. Na veřejných plážích by návštěvníci Turecka měli ctít zvyklosti místních.