Turecká Kappadokie

Ukryté městečko

Ve středním Turecku leží půvabná oblast nazývaná Kappadokie, jež se stala jedním z nejvyhledávanějších regionů Turecka. Jde o (dalo by se říci) schované městečko, jež bylo vytvořené vykopáním obrovských prostor v poddajném sopečném tufu. Tento materiál se během času přeměnil ve zkamenělinu a stal se tak vhodným pro budování jeskyní a chodeb.

Vznik materiálu se datuje před 30-ti milióny lety. V té době bylo území dnešní Kappadokie pokryto materiálem po sopečném výbuchu. Původně měkký materiál za miliony let postupně vytvrdl a místní obyvatelstvo začalo v těchto útvarech doslova kopat do skály své domy. A tak se začalo objevovat městečko přímo ve zdejších skalách. Dnes tento neobvyklý úkaz při pohledu z dálky evokuje zkamenělý les nebo duny z písku.

Stavby pod zemí

Kappadokijská údolí jsou tvořena vícero barvami a během výletu je tady možné poznat příbytky připomínající až skalní hrady. I po vytvrzení je sopečný tuf poměrně měkký a lehce se dá opracovávat. Výsledkem toho jsou provrtané obrovské kusy skal, ve kterých se nachází tolik prostoru, že z původních skal už nezbylo o moc více než tenké stěny prostorných místností.

Po útocích arabských kmenů na území dnešního Turecka začali místní obyvatelé své domy stavět co nejvíce pod zemí tak, aby nebyly na první pohled viditelné a byly dobře chráněné. Tato myšlenka dala vzniknout spoustě podzemních měst a chrámů, kde místní trávili svůj čas v bezpečí pod zemí.

Zajímavosti Kappadokie

Tato podívaná v centrálním Turecku stojí opravdu za to. V blízkosti Kappadokie se nachází vyhaslý vulkán Erciyes Dagi, který by nikdo neměl během návštěvy opominout. Ten totiž má, spolu s člověkem, celou tuto nádheru na svědomí.

V průběhu své dovolené v Turecku se dá na tato místa vypravit a kochat se pohledem na vesničku, jež byla zakomponována do skalní krajiny a do dnešní doby je toto bydlení využíváno místními lidmi. Orientaci usnadňují ukazatele, které návštěvníky vedou. Poznávání zabere zhruba 60 minut a nedoporučuje se, aby sem vstupovali jedinci s klaustrofobií.

K ubytování blízko oblasti Kappadokie lze využít nedaleká města jako například Göreme, Ortahisar, Ürgüp nebo Avanos.