Prázdninové středisko Cesme

Co je a kde leží Cesme

Cesme, asi čtyřicetitisícové městečko na západním pobřeží Turecka, ležící ve vzdálenosti jen asi 10 kilometrů od řeckého ostrova Chios. Patří k jedněm z nejoblíbenějších cílů mezi turisty, kteří se rozhodli strávit svou letní dovolenou na populární turecké Egejské riviéře. Název městečka Cesme znamená v překladu fontána. Turisté, kteří již ví, co dovolená v Cesme či jeho okolí obnáší a městečko navštívili, určitě potvrdí, že po městě se jich nachází hned několik.

cesme-hotely

Do známého přístavního města Izmir je to z Cesme asi 90 kilometrů směrem na východ. Samotné městečko je situováno na malém poloostrově, který patří k nejzápadněji ležícím místům na Egejské riviéře. Kromě možnosti prožití příjemné letní dovolené v hotelích a dalších ubytovacích kapacitách buď přímo v Cesme, nebo jeho okolí, je toto městečko známe také jako přístav. Lodě odsud vyrážejí nejen na nedaleký Chios, ale i do dalších přístavů v Turecku a na řeckých ostrovech.

Dovolená v Cesme

Podobně jako v dalších letoviscích na Egejské riviéře nebo na řeckých ostrovech, rozesetých v Egejském moři, i Cesme se vyznačuje typicky středomořským podnebím. Dovolená se tady nese ve znamení horkého středomořského slunce, pláží s jemným pískem a až neuvěřitelně čistého moře. Teploty se v této části Turecka pohybují během letní sezóny obvykle od dvaceti do pětatřiceti stupni Celsia. I proto je tento region oblíbený především mezi milovníky plážového lenošení a odpočinku. K nejteplejší měsíců se samozřejmě počítají červenec a srpen, kdy během některých dnů atakují polední teploty čtyřicítky.

Cesme však není oblíbeným prázdninovým místem nejen během letní sezony, kdy dovolená u moře vrcholí a turisté sem míří hlavně kvůli tomu, aby si užili průzračně čisté moře a dostatek slunečního svitu. Tato oblast je totiž atraktivní i během zimy. Teploty v průběhu zimního období jsou tu příjemné a počasí je ideální k prohlídce nejrůznějších antických památek, na něž je turecká Egejská riviéra bohatá. Zima je tu současně atraktivní i pro milovníky pěší turistiky, kteří se s oblibou vydávají do zdejších zalesněných hor.

Pláže a koupání v Cesme

cesme-plaz

Ovšem hlavním důvodem, proč je dovolená v Cesme ne pouze mezi turisty z České republiky oblíbená, jsou zdejší pláže. Poměrně členité pobřeží v okolí letoviska je bohaté na celou řadu písečných pláží. Těch se v bezprostředním okolí městečka nachází více než 20. Nabídka zahrnuje jak dlouhé pláže, táhnoucí se na vzdálenost několika kilometrů, tak také malé zastrčené plážičky v romantických zálivech. Na nich se bude dovolená líbit hlavně romantickým duším a turistům, vyhledávajícím soukromí a klid.

Pláž Cark Plaj

Vzhledem k charakteru zdejších pláží je tady dovolená velmi žádaná rodinami s malými dětmi. Vstup do moře je tady jen pozvolný a rodiče se nemusejí obávat pustit své děti samotné do vody. K nejoblíbenějším plážím pro rodinnou dovolenou v této části Turecka patří pláž Cark Plaj, protože kromě pozvolného vstupu do mořské vody se tady jen zřídka vyskytují velké vlny.

Pláž Buyuk Plaj

Další oblíbenou a hojně navštěvovanou pláží je pláž Buyuk Plaj, která se nachází nedaleko, v prázdninové resortu Ilica východně od centra města. Její zvláštností je, že je tu mořská voda ohřívána několika termálními prameny, které se na Egejské riviéře v tomto regionu vyskytují poměrně často. Povrch pláže tvoří jemný bílý písek a i toto místo je vhodné pro rodinnou dovolenou.

Aktivity a zábava v Cesme

cesme-hrad

Jak už bývá nejen v Turecku zvykem, jsou letoviska podél pobřeží Egejského moře dostatečně vybavená i pro aktivní jedince. Jejich dovolená tak nemusí bezpodmínečně znamenat pouhé lenošení na pláži a cachtání se v příjemně prohřátém moři. Hlavně na turisticky exponovaných plážích je možné vyzkoušet celou řadu vodních sportů, k nimž náleží samozřejmě windsurfing a kiting na plážích s příznivými povětrnostními podmínkami, a pak je tato oblast též vyhlášená mezi milovníky šnorchlování a přístrojového potápění.

Navečer zvou turisty k návštěvě nejrůznější restaurace a taverny, podávající jak typickou tureckou kuchyni, tak i pokrmy z kuchyně mezinárodní. Každý z turistů si z místních jídelních lístků určitě vybere. Vzhledem k blízkosti moře se pochopitelně v nabídce vyskytuje spousta pokrmů z ryb a dalších mořských plodů. Až do hluboké noci pak bývá obvykle otevřena celá řada obchodů a obchůdků, v nichž je možné nakoupit za výhodné ceny nejrůznější zboží.