Město na pomezí Evropy a Asie

Město Istanbul

Istanbul je 100%-ně nejznámější, nejrozvinutější a v neposlední řadě též hlavní město Turecka. V minulosti bylo známé též jako Bizantion, Konstantinopole či Cařihrad. Nalézá se na dvou světadílech, v Evropě a Asii a tato skutečnost je ve světě unikátní. Obě městské části jsou spojeny a současně také odděleny známou úžinou Bospor, námořní branou do Černého moře. Větší část významných staveb v Istanbulu leží na evropském kontinentě.

Centrum metropole Istanbul bývá během hlavní sezóny vcelku ucpané a pro cesty městem je výhodnější použít spíše hromadnou dopravu, protože osobním automobilem či taxíkem to obvykle trvá mnohem déle. Způsob přepravy je identický jak pro metro, tramvaj tak autobusy či trajekty. Pokaždé je nutno zakoupit kupon, který se použije v turniketu a ten návštěvníky pustí dovnitř. S použitím těchto dopravních prostředků je možné se dostat na nejznámější istanbulské památky.

Palác Topkapi

Návštěva paláce Topkapi, asi nejznámější památky tureckého města Istanbul, zabere asi 4 hodiny. Ideální je stavbu navštívit brzy ráno, protože tak je možné se vyhnout spoustě dalších lidí, kteří zamířili do Topkapi za poznáním, a návštěvu je pak možné se daleko lépe užít. Za vstup se platí cca. 35 tureckých lir, za tuto částku se ovšem turistům naskytne pohled na opravdové poklady. Už pouze trůn sultána, vykládaný drahokamy, největší diamant na světě či smaragdy stojí za podívanou.

Modrá mešita

Návštěvníky Istanbulu často přitahuje i Modrá mešita. Do ní je vstup dobrovolný a je třeba vzít si vhodné oblečení. Pro případ, že by byla turistovi vidět kolena nebo by měl odhalena ramena, je třeba zapůjčit si velký přehoz, kterým se zahalí. Pamatovat je třeba na to, že jde o posvátné místo a tak je nutné chovat se tiše a nerušit modlící.

Modrá mešita a palác Topkapi patří pravděpodobně k těm největším památkám ve městě Istanbul, avšak v žádném případě nikoliv k jediným. Turisté mohou své další kroky směřovat k Hagii Sofii, Tulipánové mešitě, známému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu nebo k cisterně Yerebatan Saray.

Během času stráveného v tureckém Istanbulu se velká část turistů cítí jako v neznámém světě. Jistě ne bez příčiny se říká, že je vstupem do Orientu. A co potom v tomto městě, na které je právem pyšné celé Turecko, strávit dovolenou?