Letovisko Bodrum

Poloostrov Bodrum

Mnozí ze znalců Turecka tvrdí, že Bodrum je ideálním místem pro prožití příjemné dovolené v Turecku. Poloostrov Bodrum a stejnojmenné město se nalézá v jižní části takzvané Egejské riviéry. Tou je západní turecké pobřeží Egejského moře a jen nedaleko odsud leží známé řecké ostrovy Kos, Kalymnos a Leros. Bodrum je moderním letoviskem a na dovolenou láká jedinečnou kombinací vyhlášených dlouhých bílých písečných pláží, průzračně čistého moře, služeb poskytovaných na nejvyšší úrovni a také bohatých možností noční zábavy.

bodrum-pristav

Město Bodrum

Město Bodrum je hlavním administrativním a správním centrem celého regionu a je situováno na jižním pobřeží stejnojmenného poloostrova. Má za sebou velmi bohatou historii a ve starověku byl nazýván Halikarnassos. Je mimo jiné rodištěm historika Herodota a také se proslavil co by místo, kde kdysi stával jeden ze sedmi divů světa starověku.

Památky v Bodrumu

Známé Mauzoleum v Halikarnassu, místo posledního odpočinku králem Mausola, se však do dnešních dnů bohužel nezachovalo. V místě, kde tento architektonický skvost kdysi stával, dnes probíhají vykopávky a turisté tu mohou navštívit už jen archeologické muzeum. I tak ale zůstává Bodrum atraktivním místem pro všechny turisty, kteří se zajímají o antickou historii.

Již ve starověku bylo město Bodrum, díky příhodné poloze v chráněném zálivu, významným přístavem. A tato úloha mu zůstala až dodnes, jen obchodní lodě vystřídaly luxusní jachty. Ty zde přechodně kotví buď během cesty po Egejský ostrovech, anebo je Bodrum místem, kde jejich majitelé tráví svou dovolenou.

bodrum-hrad

Přístav

Na malém výběžku východně od hlavního přístavu se dodnes tyčí starověká pevnost, kterou zde kdysi vybudoval řád Johanitů, aby chránil zdejší kotviště. V okolí přístavu se pak nalézá celá řada restaurací, taveren, barů, kaváren a podobných zařízení, které lákají kolemjdoucí k návštěvě svou vůní či možností posedět nad sklenkou něčeho dobrého ať již s přáteli, nebo s partnerem. Nechybí samozřejmě množství obchodů s nejrůznějším zbožím.

Přístavní čtvrť je nejrušnější městskou částí Bodrumu a rušný život zde nepolevuje ani se západem slunce. V té době otvírají zdejší bary, noční kluby, diskotéky a další zábavní podniky a zábava v uličkách podél bodrumského přístavu končí až hluboko nad ránem.

Bodrumské pláže a koupání

Avšak hlavním důvodem, proč většina návštěvníků města a jeho okolí do tohoto regionu Turecka cestuje, jsou zdejší pláže. Město Bodrum je velmi vkusně zasazeno do okolní přírody a vyznačuje se spoustou parků a dalších zelených ploch. Velmi dobře se zde daří nejrůznějším dřevinám, mezi nimiž vynikající citrusy, olivovníky a také pínie. O tom, že je Bodrum skvělým místem k prožití příjemné dovolené, svědčí i skutečnost, že vedle zahraničních turistů tu velmi často tráví dovolenou i samotní Turci.

bodrum-hotel

Většina pláží v letovisku Bodrum a jeho okolí je buď písčitá, nebo oblázková, a většinou jsou lemovány skalami. Každopádně ale má většina jen pozvolný vstup do mořského vody a jsou tedy ideálním místem pro prožití rodinné dovolené. Ti z turistů, kteří se rádi koupou na plážích s příkřejším vstupem do moře, tu také najdou několik takových možností.

Jisté ale je, že u každé ze zdejších plážích je mořská voda křišťálově čistá a příjemně prohřátá horkým středomořským sluncem. Na většině pláží nechybí obvyklý plážový servis a turisté zde mohou využít toalet, sprch a dalších zařízení. Nechybí půjčovny sportovního náčiní a podél pláží je možné vyzkoušet celou řadu vodních sportů. Dá se zde potápět nebo šnorchlovat a vyzkoušet takové aktivity, jako jízda na vodním skútru, vodní lyžování a další.

Zábava

Bodrum se bude také líbit jeho nejmenším návštěvníkům, neboť jen kousek od města se nachází velký a moderní aquapark, kde si budou moci jak děti, tak také jejich rodiče, užít hodiny a hodiny skvělé zábavy na mnoha atrakcích.

bodrum-letovisko-bitez

Milovníci historie, kteří neradi tráví svou dovolenou na jednom místě, se budou moci z Bodrumu vydat na celou řadu zajímavých výletů, neboť tato oblast byla v době antiky velmi významnou a v okolí Bodrumu se nachází spousta památek z tohoto období.

Výlety do Řecka

Vzhledem k blízkosti řeckých ostrovů bývám velmi vítanou možností, jak si zpestřit dovolenou v Bodrumu, návštěva některého z nich. Turisté nejčastěji vyjíždějí na blízký Kos, ale lodě v přístavu Bodrum vyplouvají i na ostrov Rodos, jenž leží asi 60 kilometrů jihovýchodním směrem. Cesta lodí na Rodos trvá asi dvě hodiny.